Categories
vijesti

Samoupravi u Šengalu preti nova opasnost

Jezidi, verska manjina koja vodi poreklo iz Mesopotamije i koja danas živi na teritoriji Iraka (u provinciji Šengal/Sindžar), su tokom svoje istorije bili žrtva brojnih pokušaja istrebljenja. Poslednji genocid nad Jezidima počinio je ISIS 2014. godine.

U masakru koji je počeo 3. avgusta 2014. godine, na hiljade Jezida je ubijeno, a veliki broj je stradalo u izbeglištvu na planini Šengal. Hiljade žena su kidnapovane i prodate kao robinje. Mnoge su kasnije oslobođene od strane YPJ i YPG-a , ali mnogima se i dalje ne zna sudbina.

Nakon ovog strašnog iskustva, ljudi u Šengalu su poslednjih 7 godina uspostavili svoju samoupravu i samoodbranu prema modelu koji se razvija u Rožavi, kako bi bili nezavisni i imali kontrolu nad svojom sudbinom. Ova situacija se naravno nije svidela turskoj državi, ni SAD, niti njihovim lokalnim saradnicima i biznis partnerima- vođstvu KDP-a (vladajuća partija u Iračkom Kurdistanu na čelu sa Masudom Barzanijem) i vlastima u Bagdadu. Iz tog razloga, autonomna uprava Šengala je ponovo postala meta. Turska vojska je zadnjih godina više puta bombardovala ovo područje.

Vlada u Bagdadu i KDP su 9. oktobra 2020. potpisali sporazum o Šengalu, iz kojeg su na insistiranje Turske i SAD-a, Jezidi isključeni. Na autonomnu upravu jezidske zajednice se sada vrši pritisak da predaju kontrolu svojih odbrambenih snaga (YJŞ i YBŞ) centralnoj vlasti Iraka. Na ovaj način pre svega turske vlasti žele da unište autonomiju i samoopredeljenje Jezida, i da dovrše projekat koji ISIS nije uspeo.